ceturtdiena, 2020. gada 20. februāris

Biķernieku memoriāls


Rīgā un tās apkārtnē blakām skaistiem bulvāriem, celtnēm un parkiem ir vietas, kuras saistās ar drūmiem notikumiem - Ebreju sinagoga, Čekas nams Brīvības ielā, Rumbulas un Biķernieku memoriāli.
Biķernieku memoriāls veltīts Otrā pasaules kara upuriem, kuri šeit tika iznīcināti no 1941. līdz 1944. gadam. Vācu nacistu uzraudzībā tika iznīcināti apm. 45 tūkst. cilvēku (galvenokārt ebreji, arī padomju karagūstekņi un civiliedzīvotāji). Ebreji tika atvesti pat no Vācijas, Austrijas un Čehijas, arī no nacistu darbības izcelšanās centra – Nirnbergas.
Memoriāls veidots kā ebreju kultūrai raksturīgs kapulauks – neregulāras formas ieplakā novietoti 5000 plēstu akmeņu mežs un tā veidošanā piedalījās Vācijas un Austrijas valdības un Rīgas pašvaldība.

Rīgas Motormuzejs


Motormuzejs ir lielākais un modernākais seno spēkratu muzejs Baltijas valstīs. Atklāts vēl padomju laikos – t.i. 1989. gadā, bet modernizēts – 2016. gadā. Muzejs - tās nav tikai mašīnas, bet atskats mūsu vēsturē: padomju laiku ārišķīgās parādes, tautas automobiļi „Moskvičs” un „Žiguļi”, kuri piestāja pie vienmuļajām daudzstāvu dzīvojamām mājām; olimpiskās spēles Maskavā 1980. gadā u.c. notikumi. Tā nebija tikai atpalicība un pelēcība. Vēl 60-jos gados Padomju Savienības ražojumi (VEF radioaparāti, vieglās automašīnas, mikroautobusi) konkurēja pasaules tirgū. Arī garīgajā sfērā, blakām dažādiem sovjetizmiem un unifikācijai un domas militarizācijai, bija sasniegumi un radīti izcili mākslas darbi, piemēram kinofilma „Hamlets”, latviešu filma „Akmens un šķembas”, Z.Skujiņa romāni (tulkoti 10 valodās). Arī Maskavas olimpiādes emblēma tika radīta Latvijā. 

12. D klases skolēni 2020. gada 20. februārī apmeklēja muzeju projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros, tālāk - arī Rīgas Starptautisko lidostu, Biķernieku memoriālu un Brāļu kapus.